Wiele osób decyduje się na hodowanie ryb w domowych warunkach. Akwarium z kolorowymi mieszkańcami staje się piękną dekorację. Stanowi wręcz atrakcję. Do wyboru są rozmaite gatunki ryb, można także liczyć na mnogość dodatków. Jeśli ktoś interesuje się akwarystyką, to doskonale wie, że wybór jest ogromny. Poszczególne gatunki ryb różnią się pod wieloma względami, dotyczy to także długości życia. Warto mieć to na uwadze, jeśli ktoś chce je hodować.
Ile żyją rybki akwariowe?
Na długość życia ryb wpływa wiele czynników. Nie można wobec tego jednoznacznie stwierdzić, jak długo zwierzęta będą zdobić akwarium. Poszczególne gatunki ryb żyją krócej lub dłużej. Oczywiście ogromne znaczenie ma również opieka. Jeśli ktoś nie dba należycie o rybki, to niestety nie przeżyją one zbyt długo. Niektóre ryby żyją wyłącznie parę dni, inne zdobią akwarium przez kilka lat. Kluczowe staje się zapewnienie im odpowiednich warunków do życia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku młodych ryb, które znajdują się jeszcze w fazie wzrostu. W przypadku korzystnego środowiska są w stanie urosnąć duże i silne, żyć przez wiele lat. W niekorzystnych warunkach, przy złej diecie nie dożyją nawet paru dni, czasem giną już po kilku godzinach.
Jaka jest długość życia ryb akwariowych?
Warto wiedzieć, że na długość życia ryb wpływa nawet kształt akwarium. Wiele osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z akwarystyką, nie zdaje sobie z tego sprawy. Najgorsze są małe i okrągłe akwaria. Ryby nie żyją w nich zbyt długo. Najczęściej przeżywają do trzech lat. W celu wydłużenia ich egzystencji należy sięgnąć po większy zbiornik. Im lepiej odtworzy się naturalne warunki bytowe, tym lepiej. Zapewni to długą żywotność, przekraczającą nawet 10 lat. Mniejsze ryby, delikatniejsze żyją niestety krócej. Popularną rybą akwariową jest błazenek, który w akwarium żyje od 6 do 10 lat. Jest łatwa w hodowli. Złota rybka niestety żyje stosunkowo krótko, bo do 3 lat, wymaga szczególnej opieki. Gupiki również nie są długowieczne. Ich średnia długość życia wynosi 2 lata.
Ile żyją ryby w akwarium i naturze?
Najczęściej ryby w naturze żyją dłużej niż te w akwarium. Oczywiście jeśli zapewni się im optymalne warunki bytowe, to rzeczywiście można liczyć na nieprzeciętną długość życia. Niestety w większości przypadków ryby akwariowe żyją krócej niż wskazują na to ich naturalne predyspozycje. Trzeba pamiętać o tym, że nawet w przypadku dużego akwarium nadal ryby mają zbyt mało miejsca. Jest to główna przyczyna ich niedługiego żywota. Na skrócenie życia wpływa także wiele innych czynników.
Wymienić można niezbyt urozmaiconą dietę, stres i szereg innych niedogodności. Wiele ryb migruje w naturalnym środowisku, czego oczywiście nie mogą robić w akwarium. Ma to negatywny wpływ na ich egzystencję. Przyczynia się to do jej skrócenia. Nawet towarzystwo ma znaczenie. Złe połączenie gatunków ryb w jednym akwarium przekłada się na stres dla nich. Niektóre ryby wolą wieść samotniczy tryb życia, inne lubią przebywać w stadzie.