pupilek.com.pl

Blog tematyczny o zoologii, psach i kotach

Psy

Podroby w psiej karmie – czy są zdrowe dla czworonogów?

Podroby w psiej karmie – czy są zdrowe dla czworonogów?

Szeroka oferta karm dla psów może przytłoczyć niejednego opiekuna. Co więcej, karmy różnią się nie tylko ceną, ale i składem. Wątpliwości budzą między innymi obecne w pożywieniu podroby. Nie należy ich jednak unikać. Przeczytaj ten tekst i dowiedz się, dlaczego są to obowiązkowe składniki psiej diety.

Podroby a mięso mięśniowe

Zacznijmy od rozprawienia się ze stwierdzeniem, że w przypadku karmy dla psów mięso pochodzące z mięśni szkieletowych jest lepsze niż podroby, czyli narządy wewnętrzne. W rzeczywistości żaden z tych składników nie jest lepszy od drugiego, bo pełnią one różne funkcje. Mięso jest głównym źródłem białka i tłuszczu. Podroby również zawierają te makroskładniki, ale ich zadaniem jest dostarczanie psu witamin i minerałów. Dieta oparta wyłącznie na mięsie mięśniowym nie jest pełnowartościowa, tak samo, jak jadłospis skomponowany tylko z podrobów. W pierwszym przypadku psu grożą niedobory, a w drugim – hiperwitaminoza. Dlatego też najlepiej zbilansowanymi karmami są te, których producenci łączą mięso mięśniowe z podrobami – tę zasadę stosuje na przykład PsiBufet.

Witaminy i minerały zawarte w podrobach

Podroby to źródło cennych składników w diecie psa. Prześledźmy te, które w karmach pojawiają się najczęściej i sprawdźmy, które witaminy i minerały są w nich zawarte.

Serca

Pies może jadać serca drobiowe, wołowe, królicze lub jagnięce. Ten składnik diety jest bogaty przede wszystkim w żelazo. W sercach obecne są również: tauryna, potas oraz aminokwasy endogenne. Z serc z kurczaka czy gęsi zwierzę pobiera witaminy z grupy B, a także witaminę C oraz E. Z powodu wysokiej zawartości tłuszczu serca należą jednak do najbardziej kalorycznych podrobów.

Wątroba

Kolejnym z kluczowych podrobów jest wątroba. W karmach najczęściej występuje ta z kurczaka, indyka, królika, krowy lub cielaka. Podobnie jak serca, jest ona źródłem żelaza. Oprócz niego w narządzie tym zawarty jest też cynk. Co najważniejsze, wątroba jest prawdziwą bombą witaminową. Twój pupil pobierze z niej dużą dawkę witamin: A, B, D oraz K. Ze względu na ich wysokie stężenie szczególnie ważne jest jednak kontrolowanie udziału wątroby w dziennej porcji karmy – nie może on przekraczać 5%. Nadmiar witamin w organizmie psa jest bowiem tak samo groźny, co ich niedobór.

Żołądki

W karmie swojego psa możesz znaleźć także żołądki, przede wszystkim drobiowe lub wołowe. Stanowią one cenne źródło cynku oraz witaminy B12. Żołądki wołowe, zwane żwaczami, można podawać psu w ramach przysmaku.

Nerki

Czworonogi mogą jadać również nerki – głównie wołowe – które są źródłem żelaza. Największą zaletą tych podrobów jest fakt, że są one niskokaloryczne.

Udział procentowy podrobów w karmie

Chociaż podroby są niezbędnym elementem psiej diety, należy uważać, by nie przesadzić z ich ilością i nie doprowadzić do hiperwitaminozy, czyli nadmiaru witamin w organizmie pupila. Zaleca się, by udział podrobów w karmie nie przekraczał 20%. Łączny udział mięsa mięśniowego oraz podrobów powinien natomiast oscylować w okolicy 50%. Tanie karmy komercyjne, w składzie których to narządy wewnętrzne stanowią większość, nie będą zatem dobrym wyborem.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij